Subscribe Us


TÜM OKULLARA SAĞLIK, TEMİZLİK VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı 19 şura toplantısı için hazırlanan rapor dikkat çekti. 30 bin okul için önerilen kararlar arasında güvenlik görevlisi, temizlik personeli ve sağlık personeli olması gerektiği görülüyor.
Okullara güvenlik görevlisi, temizlik elemanı ve sağlık personeli alınacak.
19. Milli Eğitim Şurası'nda oluşturulan komisyon kararınca alınan kararlar uygulamaya geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu arasında zaten protokol bulunmaktadır. Bu kapsamda TYP personeli alımı olarak gerçekleşmesi ön görülüyor.
30 bin okul için yapılan bu çalışma ile yaklaşık olarak 90 bin kişiye istihdam alanı oluşturması bekleniyor. Çünkü her okul 2 güvenlik görevlisi ve 1 temizlik personeli alması durumunda dahi 90 bin kişi için iş alanı oluşturulmuş oluyor. Sağlık personeli alımı yapılıp yapılmayacağı ilanların yayınlanması ile netlik kazanacaktır.
Özellikle güvenlik görevlisi için kesin alınacaklar için şunlar kaydedildi. Okullarda ziyaretçi kartı uygulaması, kamera sistemi, duman sensörü, metal detektör gibi önlemler alınabilecek. Ayrıca öğrencilerin okula istenmeyen araç gereç ve suç aleti getirmelerini önlemek için denetimler arttırılacak.
Güvenlik görevlisi ve temizlik elemanı alımı en az ilkokul mezunları arasından yapılacak. Sağlık personeli alımları ilk defa yapılması planlandığı üzere hangi öğrenim durumu ve ne şartlarda olduğu belirsizdir.
İlanlar yayınlanmamıştır. Yaz aylarında okullar açılmadan ilanlara çıkılarak alımların gerçekleşmesi yapılacaktır. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar